מהן האפשרויות לחימום הבית 

קחו מבער אחד, חברו אליו צינורות מים בתוך קירות הבית, צרפו רדיאטורים המפיצים את החום הנדרש וקיבלתם הסקה מרכזית. זו לא האופציה היחידה עבור חימום הבית בחורף. מערכות חימום מגוונות מחממות בשיטות שונות ובהוצאות משתנות: חימום תת רצפתי, קמין, מפזרי חום, מזגנים, העיקר לצאת מהמקלחת לחלל חם ונעים במיוחד כשיורד גשם זלעפות בחוץ.

חימום באמצעות קמין

אם נתמקד בסוגי הקמינים המוצעים כמו קמין עץ או קמין גז ונפט, נמצא פתרונות יעילים וטובים. בקמין גז המנגנון האוטומטי נוח לשימוש והוא נחשב בטיחותי ויעיל. רכישתו יקרה יותר וגם התחזוקה הנדרשת עבורו גדולה מאשר קמין הנפט.

קמין נפט צריך להחליף פעמיים בעונה אחת בלבד. הוא אמין אך פחות נוח לשימוש. לסיכום, כפי הנראה חימום הבית בחורף יכול להיעשות על ידי מגוון פתרונות ואכן נראה כי לכל אחד מהם היתרונות והחסרונות שלו – העיקר שיהיה חורף חם.

הסקה מרכזית

אותה הסקה מרכזית עושה שימוש במבער שמופעל על ידי גז, סולר או נפט. על ידי משאבה מחוממים הצינורות. החום מתפזר בבית בצורה שווה. לכל דירה בבית מגורים יש מערכת חימום פרטית, המסוגלת להדלקה וכיבוי על פי תכנות ממוחשב.

ניתן לשלוט על עוצמת החום ושעות ההדלקה והכיבוי. הגדילו לעשות אלה שחיברו את מערכת החימום שלהם אל המודם ובכך אפשרו לעצמם להדליק את החימום על ידי הטלפון. חימום הבית עבר שינוי מהותי כאשר מערכות הסקה עברו מחימום על ידי סולר לחימום על ידי שימוש בגז. אין צורך להחליף את המערכת אלא רק את הסולר בגז.

כך יכול בעל הבית לחסוך בעלות מכיוון שגז זול יותר מסולר. יתרה מכך, אותו בעל בית יכול לישון בשקט מכיוון שהגז נחשב בטיחותי יותר מאשר הסולר. הגז נחשב הרבה יותר ידידותי לסביבה מאשר הסולר, ומעבר לכך נדרש לפחות מקום אחסון מאשר הסולר. חשוב לציין כי חימום הבית על ידי מערכת הסקה מרכזית עושה שירות מצוין גם לחימום המים.

חימום רצפה

מעבר לאופציה מצוינת זו עומדת, מהעבר השני של המדף, אפשרות טובה לא פחות: חימום תת רצפתי. החימום מופק על ידי חשמל או על ידי מים. האופציה הראשונה תהיה יקרה יותר, מן הסתם, והשנייה מהווה פתרון המזכיר את מערכת החימום המרכזית. הצינורות שעוברים בתוך הרצפה מתחממים על ידי סולר או גז ומחממים את הרצפה.

חימום הרצפה מהווה פתרון נעים מאד ונחשב מצוין יותר מאשר המזגן או ההסקה. אין צורך להפעיל את כל המערכת, אלא רק בחדרים הרצויים. היא חסכונית בחשמל ואינה נדרשת לתחזוקה מורכבת או אינטנסיבית.

ההתקנה נחשבת יקרה אם יש צורך לבצע אותה בבית שכבר בנוי היות ונדרש לעקור את הרצפות ולהחזירן. המחיר שונה גם בהתאם לגודל החלל שיש צורך לחמם והבחירה של בעלי הבית: חימום הרצפה על ידי חשמל או על ידי צינורות מים. אך חשוב לזכור כי ההשקעה מחזירה עצמה בטווח הארוך היות והיא חסכונית.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן